Новини ринків капіталу

Можливості ліквідації нових банківських установ в 2016 році

Згідно заявам офіційних представників влади, станом на вересень 2015 було ліквідовано 50 банків. У наступному році можна очікувати продовження заявлених тенденцій: піти з банківського сектора України можуть ще 50 банків. Так, згідно з інформацією Міністерства Фінансів України, вже на 15.12.2015 виділяється близько 70 проблемних банківських установ. Цей список оперативно поповнюється, якщо в банк введена тимчасова адміністрація, банк оголошений банкрутом і готується ліквідація банку або ж в банк введений куратор.

Вікторія Агапітова, аналітик Pro Capital Investment відзначає, що в даний час за даними Національного Банку України, в країні діє 120 банків, з яких 40 - мають іноземний капітал в структурі акціонерного. Беручи до уваги, що на даний момент близько 70 банків представляються проблемними (Міністерство Фінансів), цифра потенційних скорочень стає значною. Наприклад, Світовий банк дає такі прогнози: у країні в 2016 році залишиться близько 100 банків, а загальне скорочення складе 20 установ.

Рисунок 1. Динаміка зміни кількості банків, які мають банківську ліцензію в Україні протягом 2008 - 11 міс. 2015 рр.

 

Банки, які продовжують вести свою діяльність на кінець 2015 часто мають іноземний капітал серед акціонерів. Таких понад 30% або 40 установ.

Рисунок 2. Кількість банків в Україні на 01.11.2015

 

Зараз банківська система України вкрай нестабільна. Як наслідок - ліквідація значної кількості банківських установ, яка принесе збитки населенню та бізнесу. Разом з тим, банки, які вціліють, матимуть можливості зайняти звільнені ніші і розширити сфери свого впливу - вважає Вікторія Агапітова.

Світовий банк у своїх прогнозах також згадує, що така політика, зрештою, дозволить створити в Україні здоровий і життєздатний банківський сектор, внаслідок чого в подальшому буде розширено доступ до фінансування для нижчих верств населення в середньо-і довгостроковій перспективі.