Прес-центр
Український бізнес та іноземні інвестори: побудова ефективного діалогу
Європейські – і не лише європейські – інвестори все частіше виказують інтерес до українських компаній. Однак невідповідність правил, за якими «грають» український менеджмент і зарубіжні інвестори все ще тримає іноземний капітал за межами нашої країни.
Про те, що заважає вітчизняному бізнесу таки залучити зацікавлених інвесторів - обговорювали на прес-конференції «Залучення інвестицій в розвиток бізнесу. Захист прав інвесторів в Україні» , яка відбулася 11 листопада в УНІАН.
Учасниками конференції стали представники чотирьох сторін інвестиційного діалогу: український регулятор фондового ринку НКЦПФР; представник найбільш ближчої та дружньої до українського бізнесу Варшавської фондової біржі; експерти інвестиційної компанії Pro Capital Group, яка презентує українські проекти іноземним інвесторам, а також представник реального бізнесу, який вже має досвід взаємодії з інвесторами, - група компаній «Мілкіленд».
«Кожного разу, коли ми проводимо зустрічі з іноземними інвесторами, то бачимо зростання інтересу до таких сфер, як альтернативна енергетика, сільське господарство, інноваційні технології та фінанси. Україна має перспективні бізнес-проекти та заходи, які вигідно представляють їх інвесторам за кордоном. Наступний крок - створити тут, в Україні, такі умови, які захистять цей «грошовий потік» від пересихання», - окреслив загальну ситуацію на ринку капіталу Дмитро Олійник, керуючий партнер Pro Capital Group.
Дуже багато українських компаній вважають залучення капіталу самоціллю. Але в умовах зростаючої конкуренції за капітал особливо важливим стає довіра інвесторів і збереження іміджу інвестиційно привабливою прозорої компанії: з простою юридичною структурою, ефективним корпоративним управлінням, зрозумілою фінансовою звітністю. У той же час інвесторів цікавлять не тільки фінансові показники, а й націленість компанії на сталий розвиток, зазначила Антоніна Кутова, керуючий партнер Pro Capital Investment:
«Для того, щоб налагодити відкритий конструктивний діалог, сторони повинні бути впевнені, що їхні права захищені. Це стосується як тих, хто бажає вкласти інвестиції, так і власників, яким необхідний додатковий капітал для розвитку бізнесу. Це важливо, насамперед, для малого та середнього бізнесу, який хоч і є основною рушійною силою розвитку економіки, але, на жаль, найбільш вразливий. Залучення капіталу повинно бути не самоціллю, а етапом розвитку бізнесу. З метою детально розглянути аспекти захисту прав інвесторів, ми і проводимо 20 листопада конференцію на тему: «Залучення інвестицій в розвиток бізнесу. Захист прав інвесторів».
Саме через відсутність розуміння важливості діалогу між інвестором та бізнесом в цьому році українським компаніям не вдалося провести жодного розміщення на Варшавській фондовій біржі.
«За минулий рік відбулося нуль IPO українських компаній на ВФБ. Існують дві категорії причин: з одного боку, самі українські компанії, які не приділяли належної уваги публічним комунікацій, а з іншого - незрозумілі правила гри і законодавче поле в Україні, що теж дуже впливають на рейтинги і очікування інвесторів», - зазначив Андрій Дубецький, виконавчий директор Представництва ВФБ в Україні.
При цьому діалог з Варшавською фондовою біржею є найлегшим з усіх доступних Україні, вважає Сергій Трифонов, керівник департаменту зв'язків з інвесторами групи компаній «Мілкіленд»:
«Головне питання, яким задається компанія при виборі майданчика для розміщення, - хто мене там купить. Так, якщо у тебе оборот менше $ 1 млрд., на Лондонську фондову біржу можна навіть не дивитися. Ще одна причина, чому, наприклад, «Мілкіленд» обрав Варшавську фондову біржу - нам дуже швидко вдалося пояснити полякам правила гри на українському ринку, як у нас тут все працює. Англійські ж інвестори не розуміють, чому ми вкладаємо гроші в землю - актив, яким ми не володіємо».
Прогнози на цей рік спікери давали стримані, але все ж позитивні. Так, Андрій Дубецький сказав, що бачить велику кількість компаній, які добре підготовлені до IPO і до того ж мають хороший досвід взаємодії з міжнародними фінансовими організаціями , що є великим плюсом для інвесторів ВФБ .
«Думаю, в цьому році можна очікувати кілька розміщень якісних компаній, що в кращу сторону змінить репутацію наших емітентів в цілому. Але, на жаль, серед цих компаній не буде представників аграрної сфери», - розповів експерт.
Представник регулятора українського фондового ринку Анатолій Амелін повідомив про підготовку до розміщення двох нових компаній.
«Також ми активно розвиваємо ринок капіталу для невеликих компаній і припускаємо , що вже наступного року відбудеться розміщення як мінімум однієї такої компанії», - розповів він.
Продовження дискусії про те, як українським компаніям успішно залучити інвестиції - на III щорічній конференції «Гроші для бізнесу, бізнес для грошей», яка відбудеться 20 листопада в БЦ «Парус».
Представники провідних українських та авторитетних міжнародних компаній - Українського Бізнес Центру в Лондоні, IFC, Chadbourne & Parke LLP, Baker Tilly, «Мілкіленд», EQS Group, «Української Біржі», Dragon Capital, Arzinger, АРІФРУ, Asters , OMP Law Firm , ДТЕК , Польсько -Української Господарчої Палати - поділяться реальними стратегіями залучення інвестицій та взаємодії з інвесторами.
Офіційна сторінка конференції: www.pcg-conference.com.ua